Skip to main content

خبرگزاری ایسنا|بازار بزرگ ایران؛ اندیشه جهانی، کوشش ایرانی، آرمیده بر بستر فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی

: تاریخ خبر

تجارت انسان‌محور در ایران‌مال

ایرانیان، روزگاری دور بخشی مهم از تجارت و بازرگانی جهان قدیم به ویژه مشرق‌زمین بودند؛ راه‌های گسترده و مترقی با کاروان‌هایی بزرگ که از یک سوی جهان به سوی دیگر ره می‌سپردند، به ایرانیان در سده‌های باستان حتی در روزگاری نزدیک‌تر همچون صفوی دستاویزی می‌داد با بهره‌گیری از این اقتصاد پررونق و جهانی، از توانمندی‌هایی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بهره‌مند شوند. تاریخ پرآشوب و متلاطم این سرزمین اما در دوره‌هایی گوناگون در پی دگرگونی‌های بزرگ سیاسی به ویژه جنگ‌های ویرانگر و دودمان‌برانداز، زخم‌هایی بزرگ بر تن و جان اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و هنر این سرزمین وارد می‌آورد. ایرانیان اما هر بار، رسته از بلا، ققنوس‌وار از بستر خاکسترگونه دگرگونی‌ها برخاسته، پایه‌های کوششی نو در زمینه‌های گوناگون را بنا می‌نهادند. از همین‌رو است که در میانه آن آشوب‌ها و جنگ‌ها در تاریخ دیرینه این سرزمین، هر زمان آرامشی بزرگ بر این سرزمین و مردمان‌اش حکم‌فرما می‌شد، آنان در سایه کوشندگی و ذوق، آفریده‌هایی نو به جهان پیرامون خویش عرضه می‌داشتند.

خاطر عزیز «انسان» در بازار بزرگ ایران

بازار بزرگ ایران در گوشه شمال غربی پایتخت، در میانه مسیر تهران به کرج، اکنون پدیده‌ای نو در گستره کنش‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و هنری ایرانیان خلاق، خوش‌ذوق و کوشا به شمار می‌آید. این بزرگ‌بازار ایرانی، در سپیده‌دم سده پانزدهم خورشیدی، هم‌زمان و هم‌تراز با بهره‌گیری از دستاوردهای تمدن نوین بشری، اما همواره سرمایه تمدن گذشته را در سر داشته است. بازار بزرگ ایران، نه تنها مجموعه‌ای با کاربری تجاری و اقتصادی، که با کارکردهای گوناگون فرهنگی، گردشگری، سرگرمی و اقامتی، ذوق فزاینده ایرانیان به گوناگونی و بهره‌مندی از امکانات روزآمد جهانی را سرشار می‌کند.

بازار بزرگ ایران برپایه «اندیشه جهانی، کوشش ایرانی» استوار شده است. معماری بازار بزرگ ایران برخلاف بسیاری هم‌ترازان ایرانی و جهانی، بی‌پایه و رها از اندیشه‌های ملی فخر نمی‌فروشد، بالنده است و امید می‌بخشد. احترامی که طراحان و سازندگان بازار بزرگ ایران برای مخاطب در نظر داشته‌اند، کم‌نظیر می‌نماید ... کسانی که به بازار بزرگ ایران می‌آیند، تنها با سرمایه‌های مالی و اقتصادی‌شان سنجیده نمی‌شوند؛ آن‌ها خود سرمایه‌هایی‌اند که سرزندگی و رونق را در زمینه‌های گوناگون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری به این منظومه بزرگ می‌آورند. اقتصاد و تولید در بخش‌های گوناگون این بزرگ‌بازار آینده‌نگر، «انسان‌محوری» و «سرمایه‌های فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی» و «رونق» و «امید» را در چشم‌اندازی بلند در نظر داشته است. ایران‌مال، نه تنها مجموعه‌ای با کاربری تجاری و اقتصادی، که با کارکردهای گوناگون فرهنگی، گردشگری، سرگرمی و اقامتی، به مخاطبان این پیام را می‌رساند که آنان تنها «مشتری» یا «خریدار» نیستند؛ میهمانانی‌اند که خاطرشان عزیز است و گران‌مایه‌اند.

بازارمکاره‌ای پرهیاهو اما آرامش‌بخش

تولید و اقتصاد در تاریخ دیرینه این سرزمین، از بسترهای اجتماع، فرهنگ و هنر، حتی سرگرمی دور و برکنار نبوده است. برای دریافت چنین نگرشی، تنها «بازار»های قدیم را می‌توان به یاد آورد؛ «جهان»ی سرشار از رونق و سرخوشي که در كنار كنش‌هاي گسترده اقتصادي، آمدگان بدانجا را به یک سفر هیجان‌انگیز در بستری پرهیاهو اما آرامش‌بخش از فرهنگ، جامعه و هنر فرامی‌خواند؛ از همین‌رو است که امروز بازارهای قدیم ایرانی، خود به جاذبه‌ای تفریحی و فرهنگی در شهرهای این سرزمین بدل شده‌اند. بازار بزرگ ایران نیز چنین اندیشه‌ای در سر داشته، برآن بوده است میهمانان و مخاطبان، خود را در گستره‌ای همچون همان بازارهای قدیم شرقی و ایرانی، اما با بهره‌گیری از دستاوردهای نوین جهانی در زمینه‌های گوناگون بیابند.

تجارت و بازرگانی، اقتصاد و تولید در این بزرگ‌بازار مدرن ایرانی، با آن جلوه‌های باشکوه از معماری، فرهنگ و هنر در سازه‌ها و طراحی فضاهای درونی و بیرونی ساختمان‌ها و بناها، معنایی دیگر یافته است. «بازار»ها و «تجارت‌خانه»های قدیم و پررونق شرقی و ایرانی را به یاد می‌آورد. نگاه برنامه‌ریزان، طراحان و پدیدآورندگان این بزرگ‌بازار مدرن ایرانی، در گذشته‌ای درخشان ریشه داشته، به آینده‌ای سرشار از کامیابی، امید بسته است. جذابیت‌ها و امکانات گوناگون در فضاهای تجاری و بازرگانی همچون ایوان بلور که نور را به گونه‌ای هنرمندانه در تکمیل معماری پیچیده اما ساده می‌تاباند و فضایی منحصربه‌فرد و یگانه پدید می‌آورد، جلوه‌ای دیگر به تجارت و کنش اقتصادمحور و تولیدمدار می‌بخشد. بازار بزرگ ایران، آرامش می‌بخشد به آنانی که سودای خرید در مرکزهای بزرگ تجاری و بزرگ‌بازارهای منطقه‌ای و جهانی را تاکنون در سر داشته‌اند. آنان را به سوی خود می‌خواند و برترین‌ها را در زمینه‌های گوناگون به آنان پیشکش می‌دارد، تا آنان که در سودای دست‌یابی به محصولات و تولیدات برتر جهانی، بار سفر برمی‌بندند و سرمایه‌هایشان را در آن سوی مرزها به کار می‌گیرند، دل‌خوش به این خلاقیت و کوشندگی ایرانی، به این سوی تهران بیایند. این ایرانیان در کنار خرید برترین محصولات جهانی و بهترین تولیدات ایرانی همچنین، خود را در شهر فرنگی می‌یابند که پیشکشی بزرگ از سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی، هنری و تفریحی را در دسترس آنان می‌گذارد.