Skip to main content

روزنامه اطلاعات|فاز اول «ایران مال» رونمایی شد

: تاریخ خبر

فاز نخست بازار بزرگ ایران (ایران مال) سه شنبه ۱۱ اردیبهشت رونمایی شد. متولیان این پروژه برآورد می کنند که با بهره برداری از آن ۲۰میلیون نفر بتوانند از امکانات آن استفاده کنند. در حاشیه رونمایی از ایران مال، نخستین نمایشگاه برترین‌های توسعه صنعت ساختمان نیز به همت اتاق تعاون ایران با حضور ۱۳۰شرکت داخلی افتتاح شد.

مراسم رونمایی از بازار بزرگ ایران مال، با حضور متولیان این پروژه، سرمایه گذاران، اعضای هیات امنا، اعضای اتاق تعاون و بازرگانی ایران، فعالان اقتصادی ، چهره های ورزشی و رسانه ای برگزار شد. دراین مراسم، اکبر تشکری نیا، مجری پروژه، بازار بزرگ ایران را اولین محصول ایرانی برای هر ایرانی توصیف کرد و گفت: این پروژه محصول یک پیشنهاد فرهنگی است و با جلوه ای از معماری ایرانی، با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا احداث شده است. به گفته وی، ۷۰درصد بازار بزرگ ایران فضای خدماتی و فرهنگی است و ۳۰درصد آن نیز به فضای تجاری اختصاص یافته است.

مجموعه چندوجهی با امکانات ویژه

مدیرعامل بانک آینده نیز در این مراسم با اشاره به روند سرمایه گذاری این بانک در ایران مال، گفت: در حال حاضر نظام اقتصادی کشور بانک محور است و بار مالی اقتصاد ایران بر دوش بانک ها است و تامین مالی از سوی بانک ها به صورت وام، سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم صورت می گیرد. جلال رسول اف با بیان اینکه از نظر ما این پروژه ایده نابی بود افزود: ما با هدف تامین منافع سپرده گذاران، تامین مالی این پروژه را برعهده گرفتیم. وی گفت: هر سال بسیاری از ایرانی‌ها به خارج از کشور سفر می‌کنند و برخی از این سفرها صرفا به دلیل بازدید و خرید از مجتمع‌های بزرگ تجاری و استفاده از امکانات رفاهی آن کشورها است. بنابراین ایده طراحان اصلی این پروژه، هدایت بخشی از این سفرها به داخل کشور است. از سوی دیگر، چندوجهی بودن این مجموعه می تواند زمینه ای باشد که به محلی برای بازدید شهروندان کشورهای همسایه نیز تبدیل شود.

وی با بیان اینکه با بهره‌برداری کامل از این پروژه، تا ۲۰هزار شغل ایجاد خواهد شدافزود: تا پایان سال بخش هایی از این پروژه شامل ۱۲ سالن سینما، کتابخانه، بازار سنتی ایران، فضای ورزشی برای ۱۵ رشته، ۲٫۵کیلومتر جاده تندرستی، ۲۰۰رستوران، هتل ۵ ستاره، شهربازی، سرای سالمندان با ظرفیت ۳۰۰ نفر، باغ های دیدار و باغ ماهان، دریاچه جنوبی، به بهره برداری می رسد.

لزوم تغییر نگاه به سرمایه‌گذار

در ادامه علامیرمحمد صادقی رئیس هیات امنای بازار بزرگ ایران با اشاره به نگاه جامعه به سرمایه و سرمایه گذار، گفت: سرمایه گذاری اوایل انقلاب ضدارزش شده بود و متاسفانه هنوز هم نه به صورت کلامی اما در عمل، نسبت به سرمایه و سرمایه‌گذار موضع گیری می شود. در این شرایط برخی افراد ترجیح می دهند یا سرمایه شان را به خارج بفرستند یا حداکثر در بانک سپرده گذاری کنند. در جلسه ای که اخیرا با علی لاریجانی رئیس مجلس داشتم، تاکید کردم که باید نگاه به سرمایه گذار و سرمایه‌گذاری عوض شود.

وی در مورد هیات امنای بازار ایران بزرگ گفت: وقتی به کشورهای همسایه دعوت می شدم، پروژه های بسیار کوچکی را به من نشان می دادند و فخر می فروختند. من همیشه دوست داشتم بنایی در ایران درست شود که قابل عرضه جهانی باشد. در بازدیدی که در جریان احداث بازار بزرگ ایران داشتم متوجه شدم که این مجتمع علاوه بر کارکرد تجاری، کارکرد فرهنگی، اجتماعی و مذهبی هم دارد. برای همین فکر کردم که هیات امنایی تشکیل شود تا کار فرهنگی، مذهبی و اجتماعی را برعهده بگیرد. وی با اشاره به استقبال از این پیشنهاد، ادامه داد: با تشکیل هیات امنا قرار است که امور مربوط به این بازار بزرگ پیگیری و مدیریت شود.

نمایشگاه برترین های صنعت ساختمان

نخستین نمایشگاه برترین های توسعه صنعت ساختمان از ۱۱ تا ۱۴ اردیبهشت در ایران مال برگزار شد. دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در ایران مال این مجموعه را یک پروژه ملی و شایسته تقدیر دانست. وی همچنین برگزاری نمایشگاه برترین های توسعه صنعت ساختمان را فرصت مناسبی برای حضور تولیدکنندگان داخلی عنوان کرد؛ به نحوی که حضور تولیدکنندگان ایرانی در این نمایشگاه قابل توجه است و این مهم فقط با همت ایرانی محقق می‌شود. به گفته وی، وزارت بهداشت نیز با برنامه ریزی های دقیق تمام تلاش خود را برای ایجاد بسترهای مناسب در این صنعت به کار خواهد بست.

اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهور در امور هماهنگی نوسازی بافت های فرسوده نیز در حاشیه بازدید از نمایشگاه گفت: به‌نظر من پروژه ایران مال بیش از اینکه یک بازار برای فروش کالا باشد، یک مرکز فرهنگی است و۷۰ درصد فضاهای آن کاربرد فرهنگی دارد و نماد معماری ایرانی، اسلامی و نماد هنر ایرانی هستند و تفکر فرهنگی بر تفکر تجاری در آن غالب است.

وی با اشاره به تاثیرگذاری مجموعه ایران مال در سال حمایت از کالای داخلی و اقتصاد ملی، گفت: ایران مال یک مرکز توسعه‌ صادرات است؛ یعنی جایگاه عرضه‌ قابلیت‌های شرکت‌های ایرانی است و به ما فرصت‌ رقابت‌های بین‌المللی می‌دهد. این آغاز کار است و من فکر می‌کنم یکی از نقاط ارزشمند ما برای توسعه‌ صادرات خواهد شد.

رامین سمیع‌زاده مدیر برپایی نمایشگاه برترین ‌های توسعه صنعت ساختمان نیز برگزاری نمایشگاه را اصلی‌ترین راه ورود به بازار جهانی دانست و گفت: اگر می‌خواهید محصولات ایرانی را در معرض مقایسه قرار دهید باید فضای آن را برای رقابت فراهم کنید که در ایران مال این فضا ایجاد شده است. درواقع می‌شود گفت که ایران مال می‌تواند به‌عنوان یک پایانه‌ صادراتی عمل کند .

سمیع زاده گفت: بازار بزرگ ایران به حوزه فرهنگی، هنری، ورزشی، اجتماعی و پتانسیل‌های گردشگری توجه دارد. مسجد جامع، بازار سنتی ایران، باغ کتاب، باغ دیدار، باغ ماهان که الهام‌گرفته از باغ ماهان کرمان است. در واقع همه‌ اینها بستری است که در حوزه‌ جذب توریست، همچنین ارزآوری تاثیرگذار است.

علی مطیع‌جهان مدیر اجرایی نمایشگاه برترین های توسعه‌ صنعت ساختمان نیز گفت: اتاق تعاون ایران به‌عنوان پارلمان بخش تعاون و نهاد عمومی غیردولتی، یکی از وظایف و اختیاراتی که طبق قانون برعهده دارد، برگزاری نمایشگاه تخصصی است؛ بر‌این اساس امسال که مصادف با روز کارگر و حمایت از کالای ایرانی شد، اتاق تعاون ایران با همکاری مجموعه بازار بزرگ ایران نمایشگاه تخصصی برتریهای توسعه‌ صنعت ساختمان را برگزار کرد. هدف اصلی از برگزاری نمایشگاه، هم مقارن بودن با شعار سال بود .

گفتنی است این نمایشگاه از ۱۱ تا ۱۴ اردیبهشت ماه، با حضور ۱۳۰ شرکت تولیدکننده داخلی در متراژ ۱۲هزار و ۷۰۰ مترمربع در سه سالن اصلی مجموعه ایران مال برگزار شد.