آبنمای موزیکال


آبنمای موزیکال بازار بزرگ ایران با مساحت حدود ۱۲۰۰۰ مترمربع و حجم آب ۵۷۰۰ مترمکعب مجموعه‌ای فناورانه از آبنماهای نورپردازی‌شده موزیکال، رقص نور و آتش و مه است که از نمادهای ایرانی همگام با تکنولوژی در آن استفاده شده است. از قابلیت‌های مهم این آب‌نما، پرده نمایش آبی است. این پرده با استفاده از پاشش آب در یک راستا و صفحه‌ای عمودی از آب به قطر ۴۵ متر و ارتفاع ۱۵ متر ایجاد می‌شود و امکان پخش تصاویر روی آب را فراهم می‌کند.

در آبنمای این دریاچه از 4227 LED با قدرت ایجاد ۱۶ میلیون رنگ و ۹۹۵ نازل استفاده شده است که ارتفاع پاشش آب برخی نازل­‌ها به ۳۰ متر می­‌رسد. ویژگی مهم این آبنما که آن را از نمونه‌های مشابه در جهان، متمایز می‌سازد این است که ۱۲ جلوه مختلف در کنار هم استفاده شده است و می­‌تواند برنامه‌های متنوع و موزون آب و نور و موسیقی را برای بازدیدکنندگان فراهم نماید. ۲ آبنمای برج خلیفه دبی­مال و هتل بلاژیو در لاس وگاس از نظر تنوع برنامه­‌پذیری و حرکت نازل­‌ها در جهان منحصر به­ فردند ولی از نظر تنوع جلوه­‌ها، نهایتا ۴ جلوه دارند.

وجه تمایز دیگر آن، چینش ماتریسی نازل­‌هاست که تمام سطح دریاچه را پوشش داده است در صورتی که در اکثر آبنماهای برتر جهان این چینش به صورت خطی است. ویژگی منحصر به فرد دیگر این آبنما مجموعه تجهیزات چندرسانه­‌ای به کار رفته در آن است که برخی از موارد آن مانند یکی از انواع مه­ ساز –که مه غلیظ­تر و ماندگارتری تولید می­‌کند- برای اولین بار در ایران اجرا شده است.

این آب­نما در محوطه جنوبی بازار بزرگ ایران واقع شده و انواع رستوران­‌های ملی و بین­‌المللی آن را فرا گرفته است. بنابراین گردشگران و بازدیدکنندگان مکانی مناسب برای استراحت و تماشای جلوه‌های آب و نور دارند. یکی دیگر از جذابیت­‌های این آب­نما برای مردم، بدون تکرار بودن برنامه نمایش آن است و بازدیدکنندگان در هر بار حضور، نمایشی متفاوت از جلوه­‌های آب و نور و آتش را نظاره خواهند کرد. به این ترتیب می­‌توانید بارها و بارها به تماشای آب­نمای موزیکال بازار بزرگ ایران بنشینید و هر بار خاطره‌ای به یاد ماندنی از صرف غذا در محیطی لذت‌بخش به یادگار خواهید داشت.