باغ ماهان


بی‌گمان یکی از نیکوترین جلوه‌های صورت و معنا، برآمده از باور ایرانیان با ۲۵ قرن قدمت، باغ ایرانی است. «باغ ماهان» را می‌توان به عنوان قلب بازار بزرگ ایران نامید. این باغ با الهام از باغ شازده‌ ماهان کرمان، به بازطراحی و تعریف دوباره الگوی باغ ایرانی در بزرگترین مجتمع تجاری کشور پرداخته و به‌ صورت باغ تخت با پنج سطح (پلکانی) و آبریزها و آبنماهای خود یادآور شکوه باغ‌های زیبای ایرانی-اسلامی است. ویژگی‌های بسیاری از جمله ارتفاع، مساحت و طبقاتی بودن آن که همانند الگوی اصل خود، یادآور طبقات فردوس برین است، همگی منجر به تمایز آن نسبت به سایر فضاهای مشابه احتمالی می‌شود.

هدف باغ ماهان، احیای باغ‌های باستانی ایرانی و اسلامی و شناساندن آنها به مراجعان است. مجموعه‌ای که یک اتصال منطقی با معماری مدرن کل مجموعه دارد و در عین دعوت‌کنندگی یک نشانه تأثیرگذار در کل بناست. نمادی اصیل، فاخر و جذاب برای مخاطبان مجموعه که کارکردهای فرهنگی، اجتماعی و زیبایی شناختی فراوانی به همراه دارد.

این باغ ۲ ورودی با نمای شیشه‌ای دارد که محوطه شمالی ایران‌مال را به دریاچه و آبنمای موزیکال در ضلع جنوب متصل می‌نماید و وجود طیف گوناگونی از گیاهان و جریان آبی که بی‌وقفه در راستای شمالی-جنوبی باغ جاریست، فضای مطبوع و مطلوبی را برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند.

وجود رستوران­‌های بین‌المللی و کافه­‌ها در مسیر باغ و در نیم‌طبقات آن امکان استراحت و استفاده مناسب‌تر از باغ را فراهم ‌می‌نماید. مشخصه متمایز دیگر این باغ سقف آن است. برای پوشش سقف این بنا، برای اولین بار از پوشش‌های غشایی (ETFE) استفاده شده است که در عین کنترل تابش اشعه‌های خورشید برای رشد مناسب گیاهان و فضای سبز، نمایی بسیار زیبا به بام ایران‌مال می‌بخشد.

طراحی و معماری باغ ماهان قابلیت لازم را به آن داده است که مراسم گوناگون در مناسبت‌های مختلف در آن برگزار شود. این قابلیت به همراه معماری منحصر به‌فرد باغ امکان بهره‌مندی مضاعف از فضا و محیط را برای مراجعه‌کنندگان فراهم می‌آورد.