کتابخانه جندی‌شاپور


میزان کتابخوانی و مطالعه کتاب به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی تلقی می‌شود و افزایش سرانه مطالعه از دغدغه‌های دولتمردان و اهالی فرهنگ محسوب می‌شود. در این راستا افزایش کمی و کیفی تعداد کتابخانه‌ها گامی مؤثر در افزایش میزان مطالعه شهروندان و از الزامات حرکت به سوی جامعه مدرن است.

کتابخانه بازار بزرگ ایران (کتابخانه‌جندی شاپور) با مساحتی برابر با ۳۳۰۰ مترمربع قلب فرهنگی این مجموعه بزرگ محسوب شده و با معماری منحصر به فرد که ترکیبی از معماری کلاسیک اروپایی و تزئینات معماری ایرانی است، تصویری از یک کتابخانه مجلل و بزرگ را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

احداث کتابخانه جندی‌شاپور در کنار فروشگاهی بزرگ برای عرضه انواع کتاب‌های داخلی و خارجی، رویدادی است که برای اولین بار در مجتمع‌های تجاری جهان و ایران اتفاق می‌افتد و طراحی سقفی انعطاف‌پذیر و با شفافیت بالا برای عبور نور، بر ویژگی‌های منحصر به فرد آن افزوده است.

کتابخانه جندی‌شاپور، مکان مناسبی برای انواع رویدادهای فرهنگی مانند رونمایی از کتب جدید، رونمایی و ارائه کتب نفیس و خطی، تقدیر از صاحبان قلم و اندیشه، ارائه تندیس و سردیس مشاهیر ایران و جهان و برگزاری جشنواره‌های کتاب و مطبوعات است که قابلیت ارائه جدیدترین کتاب‌های منتشره در جهان را در فضای مجازی با استفاده از E-Book (کتاب الکترونیکی) فراهم می‌نماید و قرائت‌خانه‌ها و فضاهای متعدد مطالعه، مجال مغتنمی برای اندیشیدن، خواندن و دانستن افرادی است که دوستداران دانایی‌اند.